متارکه با کمپ های ترک اعتیاد !

پیرمرد در حالی که چشمانش دیگر جایی را نمی بیند تنها پسرش را از زیر قرآن رد می کند و به امید آن که از بیماری خانمان براندازی که گریبانش را گرفته رهایی یابد . راهی اش می کند به سویی که اعتیاد را ترک گوید . باصدایی لرزان که گویی مطمئن است که این کارها فایده ای ندارد به پسرش می گوید نگران نباش ، به امید خدا بعد اتمام دوره سالم به خانه برمی گردی و یک ماه بعد او به خانه باز می گردد ولی این بار علاوه بر درد اعتیاد بیماری های متعدد جسمی و روانی او را می آزارد که قادر به گفتنشان نیست.
درمان های غیر انسانی در کمپ های غیر مجاز
هفته گذشته که در تحریریه روزنامه مشغول کارهای روزانه بودم صدای زنگ تلفن ناگاه مرا به خود آورد ، شخصی با صدایی که التهاب از آن می بارید خبر از حادثه ای می داد که در یک کمپ اعتیاد بر سر برادرش آمده بود.
نگران بود و از این جهت نام خود و برادرش را ذکر نکردولی این را گفت که برادرش معتاد بوده و در یک کمپ ترک اعتیاد علاوه بر این که او را به شدت کتک زده و مجروحش کرده اند با اعمال روش های غیر انسانی ضربات جبران ناپذیری به روح و روانش وارد آوردند.
او به نقل از برادرش گفت : کارکنان مرکز ترک اعتیاد علاوه بر این که خود مواد مصرف می کرده اند مخدر تعدادی از بیمارانی که برای ترک در آن کمپ حضور داشتند را در ازای دریافت پول تامین می کردند.
باید پذیرفت که در برخی از کمپ های غیرمجاز گونی بر سر معتاد کرده و به زور آنها را به این کمپ ها برده و نه تنها شلاق می زنند، بلکه با زنجیر کردن، بی حرمتی، نگهداری بالاجبار و اخذ پول هنگفت و بدون رعایت استانداردهای بهداشتی و درمانی در صدد ترک اعتیاد این افراد هستند.
در کمپ های غیرمجاز ترک اعتیاد گاها حیثیت انسانی افراد زیر سئوال می رود، اعمالی غیرانسانی همچون شکنجه جسمی، روحی و روانی معتادان صورت می گیرد که از دیدگاه شرع مقدس اسلام بسیار زشت و مستحق مجازات سنگین است.
اجاره باغ ها و خانه های متروکه با قیمت های سرسام آور و تجمع صدها معتاد در محیطی محدود بدون حضور تیم پزشکی که غذای معمول آنها به هیچ وجه با رژیم غذایی فرد در حال ترک سازگار نیست، فجایعی هستند که در کمپ های غیرمجاز روی می دهد و با اقدام کند مسئولان در جهت مقابله با آن، شاهد گستاخی هرچه بیشتر مسئولان این کمپ ها هستیم که با گستاخی هر چه بیشترپا را از گلیم خود فراتر گذاشته و علاوه بر اخاذی از خانواده ها، شربت مرگ را به حلقوم بیماران می ریزند.
توهین، ضرب و شتم، استخر آب سرد، به زنجیر بستن بیمار، کتک درمانی و سگ درمانی از روش های غیر علمی درمان اعتیاد در کمپ های بدون مجوز است که انسان را به یاد رفتار وحشیانه نظامیان آمریکایی در زندان کوانتا نامو می اندازد. اگر چه گزارش این رفتارهای وحشیانه به اطلاع مسئولان ذیربط رسیده است، اما تاکنون هیچ واکنش صریح و قاطعی در این رابطه انجام نشده است.
این شرایط درمانی در حالی در کمپ های غیر مجاز مشاهده شده است که به گفته مسئولان بهزیستی در بیشتر مواقع بیمار جان خود را از دست داده است.
تبلیغ فرقه های منحرف در کمپ های ترک اعتیاد
اخیراً نیز در سایه بی توجهی ها در برخی از مراکز و کمپ های ترک اعتیاد در شهرهای مختلف خصوصاً تهران، جلساتی هفتگی و یا بعضاً روزانه تشکیل شده و در این جلسات اقدام به تبلیغ و ترویج فرقه هایی از مسیحیت می کنند.
این گونه مراکز با هدف جذب افراد حاضر در کمپ به فرقه های مسیحی و خروج آن ها از دین اسلام نکات ابهام آمیزی را در خصوص اسلام و حمایت از مسیحیت مطرح می کنند.
مراکز مذکور که مسئولان آن عمدتاً از وابستگان به فعالان مسیحی هستند با کمک های مالی به معتادان سعی می کنند از این طریق آن ها و خانواده هایشان را جذب فرقه های دین مسیح کنند.
آمار معتادان کشور
با شاهرخ رامین ،نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تماس گرفتیم تا در این باره با وی گفت وگویی داشته باشیم . وی اطلاعی از کمپ های ترک اعتیاد نداشت و نمی دانست که در این کمپ ها چه بر سر بیماران می اید .
رامین به ما گفت :چیزی در مورد کمپ های ترک اعتیاد نمی دانم . وی کنگره 60 را به ما معرفی کرد که در آنجا طی یک فرایند حدود یک ساله معتادان اعتیاد را ترک می گویند.
به گفته وی در سال 84 یک میلیون و 400 هزار معتاد در کشور داشتیم که انتظار می رفت در هر سال 200 الی 250 هزار معتاد دیگر به این تعداد اضافه شود.
رامین ادامه می دهد : با این سیر بایستی امسال نزدیک دو میلیون و 500 هزار معتاد در کشور داشته باشیم ولی با تغییر نگرش به روند ترک اعتیاد تعداد معتادان در کشور نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه از یک میلیون و 400 هزار معتاد در سال 84 به یک میلیون و 100 هزار معتاد در سال 89 رسیده ایم .
بی آن که بخواهیم در آمارهای ارائه شده در این زمینه خدشه ای ایجاد کنیم لازم است به این سوال بپردازیم که در این روندی که مسئولان امر مدعی اند تعداد معتادان کاهش یافته است چه نهادها و ارگان هایی دخیل هستند .
خانواده ها به دلیل نبود مرکز پاسخگو در این زمینه که برای ترک اعتیاد عزیزانشان چه باید بکنند از سر استیصال به مراکز ترک اعتیاد غیر مجاز روی می آورند .
مسئولان کمپ های غیر مجاز با این پیش فرض که خانواده ها دیگر خسته شده اند از هیچ جنایتی در حق معتادانی که به این مراکز پناه آورده اند دریغ نمی کنند .
در کمپ ها حلوا خیرات نمی کنند!
با مسئول یکی از کمپ های ترک اعتیاد گفتگوی کوتاهی داشتیم . این شخص می گفت که خانواده ها خود به ما مراجعه می کنند و اجازه می دهند که هر گونه می توانیم با معتاد شان برخورد کنیم ، برای آن ها مهم نیست که فرزندشان چگونه ترک می کند :با دارو و درمان و یا به ضرب زور و کتک.
وی ادامه می دهد : بدیهی است که در این کمپ ها با معتادانی روبروهستیم که باید در کمترین زمان ممکن ترک کنند و برای این کار نمی توان با سلام و صلوات برخورد کرد .
وی در پایان می گوید : در کمپ ها حلوا خیرات نمی کنند و معتادها و خانواده هایشان با علم به این موضوع به کمپ ها مراجعه می کنند .
از نظر گردانندگان کمپ های غیر مجاز، مشاوره های پزشکی و دادن غذا و داروی مناسب به افراد در حال ترک، نوعی لوس کردن آنهاست و موجب گرایش مجدد آنان به سمت اعتیاد می شود.
گردانندگان کمپ های غیرمجاز که عمدتا خودشان معتاد هستند از بیماران در حال ترک برای رتق و فتق امور جاری کمپ ها استفاده می کنند و دایر کردن این مراکز برایشان حکم سود خالص را دارد.
مبلغی که از خانواده معتاد برای ترک دریافت می شود از صدهزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است و این موضوع به احساسی یا منطقی بودن خانواده ها بستگی دارد.
طول هر دوره درمانی 21 روز است و یک ضرب و تقسیم ساده نشان می دهد خانواده ها در قبال حضور سه تا شش ماهه فرزندانشان در کمپ های غیر مجاز ترک اعتیاد باید چه مبالغ کلانی به جیب دلالان مرگ واریز کنند.
جالب است بدانید در برخی از این کمپ ها از فال بین ها، رمالان و دعانویسان نیز کمک گرفته می شود و با دریافت مبالغ کلان به خانواده ها وعده دروغ می دهند که سرنوشت بهبود فرزندانشان در این کمپ رقم خواهد خورد و هرچند درمان طولانی باشد، باید صبور باشند و کاملا به حرف مدیران کمپ گوش کنند که نماد کلاهبرداری و بازی با احساسات مردمی است.
گردانندگان کمپ های غیرمجاز ترک اعتیاد که فاقد کمترین علم و مهارت برای مراقبت از افراد در حال ترک هستند، با مشاهده بی قراری معتادان در حال ترک به جای تلاش برای آرام کردن آنان، از سگها برای ترساندن معتادان استفاده می کنند.
مسئولان این کمپ ها فکر می کنند با شکستن غرور و شخصیت یک معتاد می توانند او را نجات دهند ولی نمی دانند که با شکسته شدن غرور یک انسان مواد مخدر تنها جایگزین آن خواهد شد .
ضرب و شتم و تحقیر در تحلیل نهایی نه تنها نمی تواند در نجات یک انسان که در گرداب اعتیاد در حال غرق شدن است موثر باشد بلکه در هرچه بیشتر فرورفتن وی در باتلاق مرگ و نیستی نیز نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
تاکنون شیوه های مختلفی برای ترک اعتیاد ابداع شده و بسیاری از معتادان نیز از آن استفاده می کنند.
شیوه هایی از قبیل دارو درمانی، بی هوشی و سم زدایی فوق سریع، سم زدایی سریع جریان خون و ... که در کشور ما نیز بسیار شیوع دارد.
هر چند شیوه های فوق در ترک اعتیاد جسمی تاثیرگذار است اما بسیاری از معتادانی که به این شیوه اعتیاد را ترک کرده اند، پس از مدت کوتاهی دوباره به سوی اعتیاد سوق پیدا می کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در این رابطه می گوید : در موفقیت ترک اعتیاد از طریق اعمال خشونت و ترس و روش های غیر متعارف تردیدهای جدی وجود دارد .
دکترمهدی فانی ادامه می دهد : اصولا درمان اعتیاد باید طبق استانداردهای پزشکی و روان پزشکی انجام شود که به صورت مکمل عمل می کند .
وی می گوید: همواره خدمات درمانی توام با آزادی و اختیار فرد بیمار و اذن و اجازه او وهمراه با روش های مسالمت آمیز صورت می گیرد .
دکتر فانی تاکید می کند : اعمال روش های خشن در درمان،مسئولیت های حقوقی قانونی و فقهی متوجه درمانگر می کند و با آرمان اخلاق حرفه ای منافات دارد .
وی اضافه می کند : بنا بر فرض بعید که استفاده از چنین روش هایی مفید باشد قطعا اعتیاد را درمان نمی کند بلکه از طریق ایجاد ترس و وحشت به صورت موقت برای فرد بیمار حالت بازدارندگی دارد که بدیهی است وقتی عامل بازدارنده وجود نداشته باشد بیمار به رفتار گذشته خود ادامه خواهد داد .
وی می گوید : از نظر روانشناختی اعمال خشونت و اعمال رعب و وحشت باعث کاهش شدید اعتماد به نفس و تضعیف اراده می گردد و این سه یعنی وجود اعتماد به نفس و دارا بودن عزت نفس و داشتن اراده قوی عامل موثری برای انگیزش درونی و انتخاب داوطلبانه ترک اعتیاد خواهد بود .
عضو انجمن روانپزشکان ایران نیز می گوید : بالا بودن آمار بازگشت به اعتیاد در کشور پس از ترک به علت نبود انگیزه کافی معتادان برای ترک و استفاده از روش های خشونت آمیز در کمپ های غیرمجار است.
جعفر عطاری مقدم ادامه می دهد : در حیطه روانپزشکی در هیچ جای دنیا دیده نمی شود که روش هایی مثل کتک زدن، برخوردهای قهرآمیز و تهدیدکردن و استفاده از شیوه های خطرناک موجب ترک اعتیاد یک معتاد شود. بحث ترک مواد مخدر چون یک بحث چند عاملی است و اکثر افرادی که در آن دست دارند تجربه و تخصص کافی ندارند متأسفانه مورد سوء استفاده زیادی هم قرار می گیرد.
وی می گوید : در حیطه های دیگر ترک اعتیاد می بینیم انواع داروها به عنوان داروهای گیاهی و سنتی و روش های مختلف الان در بازار هست و توسط افراد غیرمتخصص به اسم ترک اعتیاد در یک روز چند روز یا یک هفته توزیع می شود متأسفانه این موضوع یک شکل معمولی به خود گرفته است که انگار این شیوه ها، علمی و تأیید شده است در حالی که از نظر روانپزشکی این شیوه ها مطرود است و باید از طریق سیستم های نظارتی با آنها برخورد شود.
این روانپزشک تصریح می کند: در بحث ترک اعتیاد یک ماده اعتیادآور چیزی بالاتر از انگیزه فرد نیست به همین دلیل قبل از اینکه بخواهیم فرد را وارد مرحله ترک کنیم حتی اگر خانواده معتاد وی را به زور به مطب بیاورند از خود فرد ابتدا سؤال می شود که آیا مایل به ترک هست یا نه که یا فرد در اینجا جدا از فشارهای خانوادگی به انگیزه ترک رسیده است یا اینکه فرد انگیزه کافی ندارد.
وی ادامه می دهد : اگر فرد هنوز به انگیزه کافی نرسیده است هیچ وقت اقدامی برای ترک دادن فرد انجام نمی شود ؛چرا که حتماً این ترک با بازگشت به اعتیاد مواجه خواهد شد و علت اینکه بسیاری از ترک هایی که در جامعه می بینیم منجر به عود می شود نبود انگیزه کافی برای ترک است.
عطاری مقدم خاطرنشان می کند : در این مرحله افراد را با جلسات روان درمانی یا شیوه های مختلف با انگیزه و افراد را با پیامدهای مصرف آشنا می کنیم و وقتی به انگیزه کافی رسیدند شروع به استفاده از روش های ترک می کنیم. به طور قطع استفاده از روش های آزاردهنده و تأسف بار مثل زنجیر کردن، کتک زدن و حبس کردن به هیچ عنوان روش های مورد استناد علمی نیستند و این وظیفه وزارت بهداشت و بهزیستی است که نظارت کافی داشته باشند.
وی می گوید: ترک اعتیاد برخلاف باور عمومی که شامل یک مرحله سم زدایی است که اگر از مصرف مواد معتاد به مدت 2 هفته جلوگیری شود ترک کرده است، یک پروسه طولانی مدت است و مرحله سم زدایی تازه مقدمه ای برای باقی ماندن در ترک است و در مرحله بعد است که فرد به طور مکرر وسوسه می شود و در معرض دوستانی که مواد تعارف می کنند قرار می گیرد یا جاهایی می رود و چیزهایی می بیند که معتاد را به وسوسه می اندازد و باعث می شود تا دوباره مصرف کند.

       http://i30.piczo.com/view/1/1/7/h/r/s/i/j/j/u/s/1/img/i195800337_95822_2.jpg
عطاری مقدم یادآور می شود: به فرد معتادی که می خواهد ترک کند قبل از ورود به مرحله ترک باید آگاهی دهیم که مدت ترک طولانی است و گاهی اوقات لازم است برای مدتی تحت نظر یک روانپزشک روان درمانی شود تا از وسوسه ها در امان بماند. ضمن اینکه پروسه ترک کردن فقط فردی نیست و خانواده نیز دخالت دارد و اگر خانواده سرکوب کننده، تهدیدکننده و مسخره کننده باشد بسیاری از شیوه های روانپزشکی برای ترک کردن به هدر می رود لذا لازم است در طی 6 ماه تا 2 سال که فرد تحت نظر است خانواده را هم آگاه کنیم.
بررسی عملکرد کمپ های ترک اعتیاد به خوبی نشان می دهد که این مراکز علاوه بر این که اکثرا دارای مجوز از نهادهای ذیصلاح نیستند حتی درصورت برخورداری از مجوز نیز کارایی چندانی ندارند.
معتادانی که در این مراکز ترک می کنند بعد از گذشت چند روز و یا حداکثر چند ماه دوباره به اعتیاد و این بار در فازهای خطرناکتری روی می آورند.
رئیس فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس شورای اسلامی در این زمینه می گوید : بررسی ها نشان داده است که فعالیت کمپ های ترک اعتیاد در کشور ناموفق بوده است.
وی میگوید : متولی بحث درمان اعتیاد در کشور وزارت بهداشت است و این وزارتخانه باید بر همه مراکز درمانی نظارت داشته باشد .
رنجبرزاده ادامه میدهد : در این مراکز امکان انتقال بیماری های واگیردار بسیار زیاد است و از این رو وزارت بهداشت باید بعد نظارتی خود را در این زمینه تقویت کند.
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می گوید : در گذشته مجوز تاسیس کمپ های ترک اعتیاد از طریق بهزیستی و نماینده نیروی انتظامی در استانداری ها صادر می شد ولی امروز به دلیل اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر با دستور رئیس جمهور تحت نظارت وزارت کشور قرار گرفته است صدور مجوز برای کمپ ها ، نظارت و حمایت بر عهده وزارت کشور و استانداری ها است .
وی ادامه می دهد: در کمپ های ترک اعتیاد به علت عدم نظارت شاهد مرگ و میرهای گسترده ای هستیم و گزارش های متعددی در این زمینه به دست ما می رسد که باید به این گزارش ها رسیدگی کرد.
رنجبرزاده ادامه میدهد : مسئولان این کمپ ها از خانواده ها تعهد می گیرند که در صورت بروز اتفاقی برای بیمار آنها مسئولیتی نداشته باشند و خانواده ها نیز از سر استیصال این موضوع را می پذیرند ولی حاکمیت نباید این اقدامات غیر قانونی را بپذیرد و بر آنها صحه بگذارد .
دکتر اکبر رنجبرزاده ادامه می دهد: قوانین خاصی بر فعالیت کمپ های ترک اعتیاد در کشور حاکم نیست و متاسفانه معتادان به دلیل از دست دادن حمایت های خانوادگی و اجتماعی چاره ای جز پناه بردن به مراکز ترک اعتیاد را نداشتند.
وی همچنین می گوید : مدارک و اسناد مبنی بر تخلفات برخی کمپ ها به حدی شفاف و واضح بود که وزیر کشور دستور تعطیلی کمپ های غیراستاندارد را صادر کرد.
نماینده مردم اسدآباد همچنین تاکید می کند: رها سازی معتادان در جامعه بدون حمایت و پشتبانی خاصی از طرف خانواده ها و دولت زمینه را برای وقوع بسیاری از جرایم و ناهنجاری های اجتماعی و همچنین آلودگی بیشتر جوانان و نوجوانان فراهم می کند.
رنجبرزاده می گوید : ساماندهی، حمایت ، فراهم کردن زیرساخت ها، هدفمند کردن کمپ ها، استفاده از کارشناسان و ایجاد مجتمع های فرهنگی، دینی، ورزشی، اجتماعی و فراهم کردن زمینه اشتغال، ازدواج و مسکن برای گروه هدف ضروری است و باید مورد توجه جدی مسئولان و خانواده ها قرار گیرد.
وی پیشگیری و آموزش را کم هزینه ترین و موفق ترین راه حل برای رهایی از معضل اعتیاد می داند و ادامه می دهد : همیشه اصل بر پیشگیری بوده و دولت بیشترین اعتبار را به این بخش اختصاص داده است.
متاسفانه خانواده ها به علت سردرگمی و نبود نهادی مشخص در جامعه برای ساماندهی معتادان به کمپهای غیرمجاز روی آورده و از آنجا که گردانندگان این مراکز غیرمجاز فاقد کمترین علم برای مراقبت از فرد در حال ترک هستند، ترجیح می دهند از آسانترین کار که همان رها کردن فرد به امان خداست استفاده کنند و در جواب خانواده های نگران بگویند: اینطوری بهتر است، بگذارید کمی با سختی های روزگار آشنا شوند تا قدر آغوش گرم خانواده را بدانند.
٩٠ درصد کمپ ها غیرقانونی هستند !
در حالی که مسئولان بهداشتی کشور می گویند مراکز ترک اعتیاد بدون مجوز بهزیستی، غیراستاندارد بوده و مشکلات عدیده ای برای فرد معتاد و خانواده های آنان ایجاد می کند مسئولان انتظامی نیز تاکید می کنند تنها 10 درصد مراکز ترک اعتیاد در تهران دارای مجوز بوده و به عبارتی دیگر نزدیک 90 درصد این مراکز به صورتی غیر قانونی تشکیل شده و دارای مجوز نیستند .
وضعیت آنگاه بحرانی می شود که بدانیم در بعضی از شهرهای کشور هیچ یک از مراکزی که برای ترک اعتیاد تشکیل شده اند دارای مجوز نیستند و این به آن معنا است که مردم باید از سرناچاری به این مراکز مراجعه کنند و عزیزانشان را برای رهایی از تب به خود کشی وادارند .
اگر چه معتادان انسان هایی هستند که از لحاظ شخصیتی و روانی فروریخته هستند و جامعه کمتر سراغی از آنان میگیرد ولی باید به آنان نیز چون یک انسان نگریست و پیگیر حق و حقوق انسانیشان شد . خانواده ها چنان چه ذکر آن رفت از سر استیصال عزیزانشان را به مراکز به اصطلاح ترک اعتیاد میسپارند و تعهد میدهند که درصورت وقوع خطر احتمالی شکایتی نداشته باشند و در این میان انسان های زیادی کشته میشوند و یا دچار بیماری های روحی و روانی عدیده ای میگردند.
حکایت کمپ های ترک اعتیاد حکایت سرکنجبینی است که صفرا فزوده است ، این کمپ ها نه تنها در ترک بیماری خانمان برانداز اعتیاد نقشی ندارند بلکه با وارد آوردن ضربات روحی و جسمی فراوان بر پیکر نحیف شخص معتاد او را به سوی مخدرهایی قویتر و مهلک تر چون شیشه سوق میدهند.
در رابطه با کمپ های ترک اعتیاد فارغ از این که این مراکز مجاز و یا غیر مجاز هستند آن چیزی که باید مورد نظر قرار گیرد آن است که وزارت بهداشت باید نظارت دقیقی بر این مراکز داشته باشد چرا که معتادان علاوه بر اعتیاد دارای بیماری های قابل انتقال دیگری نیز هستند .
بر مسولین امر است که با کمپ های غیر مجاز برخوردی قاطع داشته باشند تا دیگر شاهد این گونه مسائل که بی شک تصویری زشت از جامعه در اذهان باقی میگذارد نباشیم.

این گزارش را در روزنامه کیهان ، ٩ شهریور ٨٩ بخوانید

/ 5 نظر / 16 بازدید

جدیدا از کمبها بازدید میشه دولت قول بازدید دادن

هادی

تنها راه قطعی ترك اعتیاد - ترک کسانی که به همراھشان مواد مصرف می کنید. - تبدیل مصرف مواد از عیاشی به دارو ، و سپس کاھش تدریجی مواد بدون جایگزین. - ترک ستم به اھل خانه و رجعت به کانون خانواده. - ترک گناھان بزرگ مثل زنا، ربا ، رشوه و قمار. - ترک روابط ریائی. - طلب حلالی از کسانی که از شما دل آزرده اند. - رویکرد به فعالیتھای جسمانی بھراه نرمش و استفاده از طبیعت. - مصرف فراوان شیر و عسل و میوه جات. - جستجوی شغلی حلال ھر چند با درآمدی اندک. - این حقیقت را بدانید که ھرگز نمی توان مواد مخدر را به صرف مضرّاتش ترک نمود ھمانطور که نمی توان جھنّم را بخاطر عذابھایش ترک نمود . بدانید که اعتیاد غل و زنجیری است که انسان را در ستم محدود می کند . پس دست از ستم بکشید تا این زنجیر از شما باز شود . استاد علی اکبر خانجانی

هادی

با اهالی اعتیاد ای به زنجیر کشیده شدگان بدست خویشتن ! خود را به زنجیر کشیدید تا بتوانید دیگران را تحمّل کنید و دیگران نیز شما را و نیز خود ، خویشتن را در رابطه با دیگران . شما معتاد ھیچ چیزی نیستید بلکه معتاد رابطه اید ، روابطی ناحق ! شما در فرار از تنھائی به این اسارت افتاده اید . ھرکه تنھا شد و تنھائی اش را دوست داشت ھرگز معتاد نمی شود زیرا محتاج کسی بعنوان گریزگاه نمی شود . آنچه را که عشق و عاطفه و دوستی می نامی مھد اعتیاد و علّت اسارت توست . این دروغ را برانداز تا اعتیاد برافتد . چرا که خواه ناخواه از محبوبت انتقام خواھی گرفت . مخواه که محبوب باشی تا مجبور به عشق نمائی نشوی تا به دام اعتیاد گرفتار میائی . رازت را با صدای بلند گفتم تا شاید نجات یابی. از کتاب " ابرانسان" علی اکبر خانجانی

رشید

من راننده خاور هستم که چند ماه قبل وقتی نزدیک صبح برای تحویل بار یکی از کارخانه های شهرک صنعتی شهید سلیمی ممقان به مقصد رسیدم به دلیل بسته بودن انبار کارخانه مجبور به استراحت در داخل ماشین شدم که ناگهان چهار نفر ریختند و به زور مرا به کمپی در نزدیکی شهرک سلیمی در ممقان بردند.من اعتیاد داشتم ولی کار میکردم و اقساط ماشین و خرج خانوادم را میدادم.آنها حتی به من اجازه ندادند که یک زنگ بزنم.زمانیکه همسرم و خانوداه همسرم باخبر شدند همسرم درخواست طلاق داد.من زمان دستگیری توسط افراد کمپ درخواست کردم که به من اجازه دهند تا در عرض یکماه خودم را درمان کنم ولی اجازه ندادند.بعد از یکماه مجبورم کردند که ۳۵۰ هزار تومان پول به آنها بپردازم تا آزد شوم.الان کارم را از دست داده ام و شرکت به من بار نمیدهد.اقساط ماشین عقب افتاده است و همسرم درخواست طلاق داده است.آبرویم ریخته است.چرا باید با یک مومن این رفتار را بکنند؟یعنی من الان درمان شده ام.بخدا که نه.هم کارم را از دست داده ام و هم زندگی ام را.به خاطر ۳۵۰ هزار تومان زندگی مرا آتش زدند.درست است که من تریاک مصرف میکردم ولی افراد کمپ نه موادی پیدا کردند و نه من در حال مصرف بودم.فقط

کامبیز

بلانسبت کمپهای ترک اعتیاد مرد شورانی هستند که فقط.میشویند اگر بنا باشد یکه معتادی راهش بیفته به اینگونه کمپها و همون بار اول یک جوری خوب بشه بره پی کاش و دیگه نیاد برای ترک در اون کمپ را باید بست[نیشخند] این مراجعات پی در پی و مجدد است که مسولین کمپها با اعمال رفتارهای غیر انسانی بر روری پرداختها یا همان سنت. حساب مخصوص باز کردند امکان ندارد صاحبان کمپی متوجه نا اگاهی ی به قولی دست به نقد باشند و به این راحتی ها دست از سر اعتیاد و ترک او و خانواده اش بردارند. شگردهای مخصوص به خودشان امتحان شده و جوابگو میباشد. در کمپی بنام انیس رهایی واقع در کمال شهر شهرک طاوسیه به بهانه همین ترک اعتیاد بیماران را مدتهای طوالنی به دور از چشم بازرسان به خارج از کمپ منتقل میکردنند تا یک وقت سر نخورند برن جای دیگه گاوهای شیر ده و دست به نقدشون.مهم اون پول یا سنت است که توسط خانواده هاجلو جلو واریز میشه. قانون و اعمالش هم بی خیالی روش حساب میشه