اینترپل ابزاری در دست قدرت های بزرگ

سازمان بین المللی پلیس جنایی (موسوم به اینترپل INTERPOL )یکی از سازمان های بین المللی است که جهت همکاری متقابل کشورها به منظور مبارزه با جرایم بین المللی و برقراری نظم و امنیت عمومی شکل گرفته است . هدف از ایجاد این سازمان ایجاد یک سیستم بین المللی کنترل و مبارزه با جرایم و همکاری و تبادل اطلاعات بین پلیس کشورهای مختلف دنیا می باشد . این سازمان بر اساس اصل حاکمیت کشورها و عدم مداخله در مسایل سیاسی ، نژادی ، مذهبی و نظامی تشکیل شده است .
این سازمان به طور رسمی در سال 1923 میلادی در گردهمایی رئیسان پلیس تعدادی از کشورها در وین (اتریش) پایه گذاری شد لیکن تکامل و فعالیت اصلی سازمان اینترپل بعد از جنگ دوم جهانی آغاز شد و در حال حاضر 188 کشور جهان به عضویت آن درآمده اند . در حال حاضر مقر دبیرخانه کل سازمان در شهر لیون / فرانسه واقع شده است .

ماموریت ها و اقدامات سازمان اینترپل
در حاشیه هشتمین اجلاس افسران رابط اینترپل در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با سرهنگ حمید رضا مخدوم از پلیس بین الملل ناجا در زمینه ماموریت ها و اقدامات سازمان
اینتر پل مصاحبه ای داشتیم .
سرهنگ مخدوم در زمینه ماموریت ها و اقدامات سازمان اینتر پل می گوید : فعالیت های این سازمان بسیار گسترده بوده و بالاخص در سالیان اخیر این سازمان با ارتباطی که باسایر سازمان های بین المللی برقرار نموده است این فعالیت ها بسیار گسترده تر شده است .
وی ادامه می دهد : ارائه خدمات به پلیس کشورها در زمینه برقراری ارتباط امن و سریع ، تهیه بانک اطلاعاتی از اطلاعات واصله از کشورهای عضو در زمینه های مختلف از جمله مجرمین بین المللی ، اتوموبیل های مسروقه ، اموال فرهنگی مسروقه ، شگرد مجرمین و ...، صدور اعلامیه های بین المللی در زمینه های مختلف ( نظیر افراد تحت پیگرد ، گمشدگان ، اجساد مجهول الهویه و... ، همکاری در مبارزه با مواد مخدر ،تطهیر پول (پول شویی )، قاچاق آثاز هنری و میراث فرهنگی کشورها ، جرائم تروریستی ، جرایم کامپیوتری ، جرایم زیست محیطی و... و نیز برقراری سمینارها و کنفرانس های بین المللی در زمینه های تخصصی پلیس از جمله ماموریت ها و اقدامات سازمان پلیس جنایی بین المللی است .
این مقام پلیس بین الملل ناجا در پاسخ به سوالی در زمینه همکاری های اداره کل پلیس بین الملل ناجا با سایر کشورها می گوید : ماموریت های اداره کل بین الملل ناجا بسیار گسترده بوده و هر امر پلیسی که به نحوی به خارج از کشور مرتبط باشد به نحوی در چارچوب وظایف این اداره کل قرار می گیرد . یکی از مهمترین ماموریت های اداره کل پلیس بین الملل همکاری با مراجع قضایی در رابطه با دستگیری و استرداد مجرمین متواری به خارج از کشور است . خوشبختانه با همکاری و تعامل مثبتی که در سالیان اخیر بین این اداره کل و مراجع قضایی برقرار شده و همچنین مناسبات خوبی که با اینترپل سایر کشورها صورت گرفته است روند استرداد مجرمین رو به رشد بوده و مطمئنا مجرمین نخواهند توانست در هیچ کجای دنیا از اقدامات اداره کل پلیس بین الملل ناجا برای ردیابی ، دستگیری و در نهایت استرداد به جمهوری اسلامی ایران مصون باشند .
این مقام پلیس بین الملل ناجا در پاسخ به سوالی در زمینه جرائم اتباع ایرانی در خارج از کشور نیز می گوید : یکی از موارد تعامل و همکاری این اداره کل با اینترپل سایر کشورها تبادل اطلاعات در زمینه مجرمین می باشد ، به این ترتیب که هر یک از اتباع ایرانی که در خارج از کشور مرتکب جرمی شوند مراتب از طریق اینترپل کشور مربوط به این اداره کل اعلام و مراتب در سوابق کیفری فرد ثبت خواهد شد . متقابلا نیز اطلاعات مربوط به ارتکاب جرم هریک از اتباع کشورهای خارجی که در کشور مرتکب جرمی شوند به کشور متبوع آنها اعلام خواهد شد .
سرهنگ مخدومی در باره بهره گیری نیروی انتظامی از آخرین فناوری های روز دنیا در مقابله با مجرمین نیز اظهار می دارد : در سالیان اخیر با توجه مسئولین امر اقدامات مناسبی در خصوص بهره برداری کلیه رده های نیروی انتظامی ایران از فن آوری های روز دنیا صورت گرفته است ، اداره کل پلیس بین الملل نیز با برقراری ارتباط با پلیس سایر کشورها ، زمینه ارتباط با پلیس سایر کشورها ، زمینه برقراری ارتباط بین
رده های تخصصی ناجا با رده های مشابه در خارج از کشور را ایجاد می کند . همچنین این اداره کل در جهت ارتقای سطح آگاهی های کارکنان ناجا ، زمینه حضور آنها در سمینارهای تخصصی پلیسی و دوره های آموزشی در خارج از کشور را ایجاد می کند .
وی ادامه می دهد: البته با توجه به سطح پیشرفت پلیس های تخصصی و مرکز آموزشی ناجا تعداد زیادی از کشورها نیز متقاضی بهره برداری از امکانات تخصصی و آموزشی می باشند که در سالیان اخیر چندین دوره آموزشی برای پلیس سایر کشورها برگزار و در آینده نزدیک نیز یک دوره تخصصی برای نمایندگان اعزامی از 10 کشور آفریقایی در تهران برگزار خواهد شد .
اجلاس سراسری افسران پلیس اینترپل
هشتمین اجلاس سراسری افسران پلیس اینترپل در خاورمیانه و شمال آفریقا صبح 5 مهر با حضور اعضای 18کشور عضو برگزار شد. سازمان اینترپل سالانه ده ها نشست منطقه ای و بین المللی را در موضوعات تخصصی مرتبط با ماموریت های پلیسی در سراسر دنیا برگزار می کند و کشورهای عضو سازمان نیز با توجه به نیازها و توانمندی های موجود میزبانی تعدادی از این نشست ها را عهده دار می شوند .
یکی از اجلاس های مهم که همه ساله و در مناطق مختلف جغرافیایی توسط سازمان اینترپل برگزار می شود نشست افسران تماس اینترپل کشورها است که در این نشست ها مسئولان و کارشناسان کشورهای عضو شرکت کرده و با روش اجرایی ماموریت ها ، آخرین تغییرات در سامانه های ارتباطی ، مسائل و مشکلات کاری ، سیستم های جدید مورد استفاده و ... آشنا شده و به تبادل اطلاعات دو یا چند جانبه می پردازند .
منطقه خاورمیانه و شمال افریقای سازمان اینترپل یکی از مناطق جغرافیایی تعریف شده در سطح سازمان است که شامل کشورهای ایران ، الجزایر ، بحرین ، مصر ، عراق ، اردن ، کویت ، لبنان ، لیبی ، مغرب ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، سوریه ، تونس ، امارات متحده عربی و یمن می شود . تا این تاریخ هفت نشست افسران تماس کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در کشورهای مختلف عضو این منطقه برگزار شده است و حسب هماهنگی به عمل آمده با سازمان اینترپل هشتمین اجلاس آن در 5 الی 7 مهر ماه سال جاری در ایران اسلامی و به میزبانی ناجا برگزار شد .
یکی از ویژگی هایی که در سند چشم انداز به آن اشاره شده است تعامل سازنده و موثر با جهان بر اساس اصول عزت ، حکمت و مصلحت می باشد ، با توجه به ماموریت های محول به اداره کل پلیس بین الملل ناجا ، گسترش مناسبات پلیسی با کشورها در دستو کار قرار گرفته و با حمایت های مسئولان امر توفیقات مناسبی به عمل آمده است و در همین راستا در طول چند سال گذشته چندین اجلاس بین المللی در زمینه های تخصصی پلیس در کشور برگزارشده است که آخرین آن دوره آموزشی افسران تماس اینترپل کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بود .
استرداد منافقین در دستور کار اینترپل
منافقین در طول حیات ننگین خود جنایات بیشماری را در حق ملت ایران مرتکب شده اند . نگاهی هر چند گذرا به لیست جنایات و وحشی گری های این گروهک تروریستی خود گویای بسیاری از واقعیات است . استرداد سران و اعضای گروهک تروریستی منافقین از طریق اینترپل حداقل انتظار مردم ایران از این سازمان بین المللی می تواند باشد .
گفتنی است بیش از 100 نفر از منافقان توسط اینترپل تحت تعقیب هستند . رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه چندی پیش با اذعان به این نکته که این گروهک تروریستی نزدیک به 12 هزار نفر از مردم شریف ایران را به شهادت رسانده اند گفته بود : اسناد این جنایات در اختیار اینترپل قرار گرفته است .
وی گفته بود : ما به دنبال این هستیم که گروهک منافقان را از طریق اینترپل در اختیار گیریم و کسانی هم که مدعی هستند جرمی ندارند می توانند به آغوش خانواده هایشان باز گردند و اینکه آنها به کشورهای دیگر رفته اند یا چطور بروند، باید در عمل دنبال شود.
گروهک پژاک نیز از جمله گروه های تروریستی است که کشورمان می تواند استرداد اعضای این گروه را از طریق اینتر پل پیگیری کند .
محمد کرمی راد یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در این زمینه می گوید : ایران هزار صفحه مستندات از جنایات گروهک تروریستی پژاک به اینترپل تحویل داده است .
درحالی که کشورهای غربی از جمله آمریکا از پلیس اینترپل به عنوان ابزاری در جهت تحت فشار قرار دادن کشورهای مستقل و شخصیت های حقیقی و حقوقی این کشورها بهره فراوان می برد سوال اینجا است که کشورمان از این ابزار تا چه اندازه توانسته برای پیگیری حقوق و مطالبات ملت ایران در مبارزه با گروهک های تروریستی پناه گرفته در غرب استفاده کند .
با وجود این که عبدالمالک ریگی سرکرده معدوم گروهک تروریستی جندالله هر روز در کشورهای غربی در رفت و آمد بود پلیس اینترپل برای دستگیری و استرداد وی به ایران اسلامی اقدامی انجام نداد تا جایی که سربازان گمنام امام زمان (عج) وی را طی یک اقدام اطلاعاتی بر فراز آسمان ایران و در حالیکه تصمیم داشت در یک جلسه با آمریکایی ها شرکت کند دستگیر کردند.
مسئله ریگی و صدها مسئله مثل آن این سوال را در ذهن مردم ایران به وجود می آورد که آیا اینترپل ابزار دست قدرت های سلطه گر برای تضعیف و استثمار ملل دیگر است ؟
اگر جواب این سوال منفی است ! چرا برای استرداد اعضای گروهک تروریستی منافقین ، پژاک و باقی مانده های جندالله از طرف این سازمان اقدامی صورت نمی گیرد؟

این گزارش را در صفحه ٩ کیهان ٢۴ مهر ١٣٨٩ بخوانید .

/ 0 نظر / 21 بازدید