منطق ماشین دودی !

شاید تا کنون بارها شنیده باشید که عده ای با تقسیم مراجع به حکومتی و غیر حکومتی ، به تخطئه عده ای پرداخته و عده ای دیگر را مورد مدح و تمجید قرار می دهند . برای این عده مراجع تا زمانی مورد احترام هستند که در امور حکومتی مداخله نکرده و با سیاست کاری نداشته باشند .

این عده ورود حوزه علمیه به مسائل سیاسی و چالشی را باعث افزایش دشمنی ها و کاهش احترام به حوزه، معرفی و تبلیغ می کند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار به علما و روحانیون  در پاسخ به این مغالطه به تشریح این واقعیت پرداختند که هرگز هیچ مجموعه با ارزشی به علت انزوا و گوشه گیری و خنثی حرکت کردن، مورد احترام واقعی قرار نمی گیرد چرا که فقط موجودات زنده، فعال و منشأ اثر هستند که احترام حقیقی دوستان و حتی دشمنان را بر می انگیزند.

ایشان حاشیه گزینی و انفعال حوزه علمیه قم را منجر به حذف تدریجی آن دانستند و خاطرنشان کردند: روحانیت شیعه در کلیت خود همواره در متن حوادث اجتماعی و سیاسی بوده است و به همین علت دارای عمق و نفوذی است که هیچ مجموعه روحانی اسلامی و غیراسلامی در جهان از آن برخوردار نیست.

 شهید مطهری نیز این استدلال را با عنوان منطق ماشین دودی یاد می کند و می گوید :

"وقتی بچه بودم، منزلمان در حضرت عبدالعظیم بود و آن وقتها قطار راه آهن به صورت امروز نبود و فقط همین قطار تهران-شاه عبدالعظیم بود. من می دیدم که قطار وقتی در ایستگاه بود، بچه ها دورش جمع می شوند و آن را تماشا می کنند و به زبان حال می گویند: « ببین چه موجود عجیبی است!» معلوم بود که یک احترام و عظمتی برای آن قائل هستند. تا قطار ایستاده بود، با یک نظر تعظیم و تکریم و احترام و اعجاب به او نگاه می کردند تا کم کم ساعت حرکت قطار می رسید و قطار راه می افتاد. همین که راه می افتاد، بچه ها می دویدند، سنگ بر می داشتند و قطار را مورد حمله قرار می دادند. "

شهید مطهری در توضیح چرایی برخورد دوگانه کودکان با قطار ایستاده و در حال حرکت می گوید :

"این قانون کلی زندگی ما ایرانیان است که هر کسی و هر چیزی تا وقتی که ساکن است، مورد احترام است. تا ساکت است، مورد تعظیم و تجلیل است. اما همین که به راه افتاد و یک قدم برداشت، نه تنها کسی کمکش نمی کند، بلکه سنگ است که به طرف او پرتاب می شود و این نشانه یک جامعه مرده است. ولی یک جامعه زنده فقط برای کسانی احترام قائل است که متکلم هستند نه ساکت؛ متحرکند نه ساکن؛ باخبرترند نه بی خبرتر"

ضد انقلاب همواره تلاش کرده است تا با تقسیم بندی های مصنوعی حوزه ها و مرجعیت را در مقابل حکومت قرار داده و از آب گل آلود ماهی بگیرد .

در منطق این گروه مرجعیتی قابل تقدیر و ستایش است که فقط به امور شرعی بپردازد و با اجتماع کاری نداشته باشد ، از این رو است که بودجه های زیادی برای تبلیغ برخی از روحانیون صرف می شود .

امام خمینی نیز در طول دوران مبارزه همواره با این استدلال مواجه بود، تا جایی که در منشور روحانیت بدان اشاره کرده و غم خود را با روحانیون متعهد، بیدار و انقلابی در میان گذاشتند :

" وقتى شعار جدایى دین از سیاست جا افتاد و فقاهت در منطقناآگاهان غرق شدن در احکام فردى و عبادى شد و قهراً فقیه هم مجاز نبود کهاز این دایره و حصار بیرون رود و در سیاست [و] حکومت دخالت نماید، حماقتروحانى در معاشرت با مردم فضیلت شد."

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود در جمع طلاب ، روحانیون را سربازان دین معرفی می کنند . آن چه که مسلم است یک سرباز در مقابل هجمه به خاک سرزمین خود ساکت و منفعل نیست و سربازی قابل تقدیر است که در مقابل تجاوز دشمنان با جان خویش از خاک کشور دفاع کند . روحانیت بیدار نیز این گونه است . یک روحانی زمانی که می بیند مرزهای عقیدتی امت مسلمان با هجوم فرهنگی و سیاسی دشمنان دین و امت با خطر مواجه شده است موظف به ورود و دفاع از دین است .

از این رو است که حضرت آیت الله العظمی خامنه ای می فرمایند : روحانیت سرباز و خادم دین است و اگر منفعلانه حرکت کند قطعاً دین ضربهخواهد خورد و این مسئله با فلسفه وجودی روحانیت در تضاد است.

روحانیت و حوزه های علمیه بایستی با توجه به این توصیه رهبر معظم انقلاب از مرزهای عقیدتی و سیاسی امت مسلمان پاسداری کنند چرا که هر چند برخورد منفعلانه احترامی ظاهری و پوچ نزد دشمنان دین برای آنان رقم خواهد زد ولی باعث ناراحتی امام زمان از این عده خواهد شد .

/ 1 نظر / 52 بازدید
استکبار شکن

مرگ بر آمریکا که این کامپیوتر را اختراع کرد و باعث شد جوان های جامعه از مسجد و منبر دور بشوند چرا باید مسجد ها خالی باشه و وبلاگ ها وبلاگ نویس ها زیاد. امام فرمودند: تمام مشکلات امروزه ما امروز منشعش از آمریکاست. چرا باید جوانان به جای خواندن مسائل شرعی و رساله و پیگیری علوم دینی به سایت های اجتماعی و هزاران سایت مستهجن رو بیارن و این بلای خانمان سوز که من این اسم رو روش گذاشتم و نه تکنولوژی در هیچ جایی شما نخونده اید و نده اید که آقا از این بلای خانمان سوز ساخته و پرداخته دست آمریکا تعریف کند و این آیا شاهدی بر این مدعا نیست... همان طوری که تنباکو در زمان خودش تحریم شد این پدیده شوم تنباکو زمان ماست